Logo Topólka

News

News zdjęcie id 283

DOŻYNKI 2017

23.08.2017

Przepiękne dekoracje umieszczone na terenie naszej gminy oraz przy drogach wjazdowych do Topólki wskazywały na to, iż zbliża się święto rolników.

I tak w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. odbyły się Gminno – Parafialne Dożynki. To największe święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu- obchodzone po zakończeniu wszystkich największych prac polowych i zebraniu plonów.Licznie więc zebrali się na stadionie w Dębiankach by uroczyście przeżyć ten dzień i podziękować za tegoroczne plony.

Starostami tegorocznych dożynek byli Joanna Moszczyńska oraz Wojciech Jarmużyński.

Święto Plonów rozpoczęło się uroczystym przemarszem. W korowodzie prowadzonym przez „kapelę” powstałą na bazie muzyków wchodzących w skład orkiestry „Sempre Cantabille” oraz chór składający się głównie z pań z Klubu Seniora „ Złota Jesień „ uczestniczyło wiele osób: radni, sołtysi, panie z Kół Gospodyń Wiejskich wyróżniające się jednakowymi, barwnymi strojami i przede wszystkim delegacje z przepięknymi, misternie wykonanymi wieńcami dożynkowymi oraz bochnami chleba.Po złożeniu wieńców i chleba przed ołtarzem odbyła się Msza Św. Dziękczynna. Podczas mszy św. starostowie przekazali na ręce wójta gminy Marka Dybowskiego symbol tegorocznych plonów – bochen chleba.

Święto Plonów to czas radości i zabawy, dlatego też imprezę uświetniła część artystyczna. Zagrała Młodzieżowa Orkiestra „ Sempre Cantabille a do jej utworów zatańczyła grupa „ Iskry”. Na scenie zaś zaprezentowali się uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Nowej Wsi, „Kapela z Szaconkiem”, kwintet blaszany „ Wah Wah Brass” oraz Sara Maciejewska.Słuchając można było jednocześnie zwiedzać stoiska wystawowe: ODR Zarzeczewo, Rzeżbę z drewna Mariusza Polewskiego, Meble Ogrodowe z Zarynia, stary sprzęt rolniczy zgromadzony przez Tomasza Kozińskiego, wystawę Włocławskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego.

Dla wszystkich zebranych gości Gminny Ośrodek Kultury przygotował grochówkę natomiast pracownicy Urzędu Gminy serwowali kiełbaskę i kaszankę z grilla. Najmłodsi mogli skorzystać ze zjeżdżalni i dosiąść kucyka. Nieodzownym elementem Dożynek stał się Turniej Sołectw. Do kunkursu zgłosiły się trzy drużyny z sołectw: Bielki, Świerczyn i Znaniewo. W takiej też kolejności zdobyli miejsca.  Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród przez wójta gminy przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru tj. zespołu „Red Queen”. Do końca bawiliśmy się z naszymi lokalnymi zespołami „paŁzą” i „Stimą”.

Mimo niepokojących prognoz, pogoda dopisała. Dożynki zaliczamy do udanych i mamy nadzieję, że zostaną miłym wspomnieniem.

Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój udział i pomogli w organizacji tak pięknego święta.

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst: Iwona Waszak

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.