Logo Topólka

News

News zdjęcie id 198

III Gminny Przegląd "Kóz Kujawskich"

24.02.2017

Zwyczaje zapustne na Kujawach są bardzo wyjątkowe i charakterystyczne. Część obrzędów zapustnych stanowią widowiskowe i głośne obchody przebierańców. Tak pięknie przebranych zapustników podziwialiśmy na III Przeglądzie "Kóz Kujawskich" zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Tłusty Czwartek 23 lutego br.

Do przeglądu zgłosiły się trzy grupy "Kóz", które zaprezentowały się przed komisją w składzie : p. Urszula Nowakowska, p. Anna Migdalska i p. Zbigniew Drążek oraz przed licznie zgromadzoną publicznością - mieszkańcami naszej gminy.

Sceny odgrywane przez zapustników w bardzo czytelny sposób oddały istotę zapustnego świętowania tzn. życie zwycięży śmierć, wiosna pokona zimę a dobro pokona zło. Ten symboliczny rys widoczny był w zachowaniu naszych zapustnych "Kóz" a komisja miała bardzo trudne zadanie- wyłonić tę najlepszą. Po raz kolejny okazało się, iż "Kozą" Roku została Koza z Czamaninka, II miejsce: ze Świerczynka i III: grupa z Borku.

Cieszy fakt, że młodzi ludzie chcą i kultywują tę starą kujawską tradycję. Wszystkim grupom należą się wyrazy uznania za piękne stroje, piękną muzykę i niespożytą energię podczas prezentacji. Przegląd zakończyliśmy wręczeniem nagród oraz wspólnym ciepłym posiłkiem, a żeby tradycji stało się zadość w Tłusty Czwartek panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowałoy słodkości dla grup biorących udział w przeglądzie.

FOTOGALERIA

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.