Logo Topólka

News

News zdjęcie id 127

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

16.11.2016

Niecodzienna lekcja historii w topólczańskim gimnazjum.

     10 listopada b.r. w Publicznym Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Topólce miała miejsce niecodzienna lekcja historii – akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikami uroczystości byli: uczniowie, pracownicy szkoły, władze gminy oraz społeczność lokalna zaproszona przez  Wójta Gminy Marka Dybowskiego  i Dyrektora Publicznego Gimnazjum Elżbietę Budzyńską.

     Występy gimnazjalistów, przy dźwiękach tańczonego poloneza, wprowadziły nastrój powagi  i refleksji. W śpiewanych pieśniach, recytowanych wierszach, słowach prozy i tańczonym mazurze ukazały piękno jakże tragicznej  historii naszej Ojczyzny. W widowisku młodzież zawarła: genezę upadku Polski, powstania narodowowyzwoleńcze XIX wieku, I wojnę światową,  II wojnę światową, początki Solidarności, udział papieża Jana Pawła II w przemianach ustrojowych, trudną drogę Polaków do demokracji i znaczenie wolności w życiu każdego człowieka.

     Niepowtarzalnego charakteru nadawały uroczystości: podświetlona scenografia, stroje z epoki i efekty specjalne (dym). Foto z archiwum szkoły.

            11 listopada o godzinie 11-tej,w kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego w Topólce, Ks. Antoni Wojciechowski odprawił Mszę Świętą za Ojczyznę. Była to intencja od Samorządu Gminy Topólka. W modlitwie wiernych składaliśmy Bogu dziękczynienie za Wolną Ojczyznę, zanosiliśmy prośby o mądre rządzenie i solidarność w działaniu dla dobra naszej Małej Ojczyzny – Gminy Topólka, naszego kraju i nas wszystkich.

W godzinach popołudniowych, świętowaliśmy na sportowo. Na hali gimnazjum odbył się turniej piłki siatkowej, grały 4 drużyny żeńskie i 3 męskie. W rozgrywkach drużyn żeńskich, zwyciężyły „Atomówki”,  II miejsce zdobyło „ KGW”,  III  „Przyjaciółki”, IV „Aniołki”.

            W drużynach  męskich zwyciężyła „Tęcza” Topólka,  II miejsce „ Przedsiębiorcy”, a  III „Młodzież”.

            W rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, na znak radości i pokoju,  na wielu domach naszej Gminy, powiewały flagi państwowe.

Fotogaleria

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.