Logo Topólka

News

News zdjęcie id 434

Szanowni Państwo

19.04.2018

Mając na względzie gwałtowny spadek liczby rodzin pszczelich spowodowany wytruciami i chorobami, zwłaszcza warrozą, uprasza się prowadzących zabiegi ochrony roślin na małych i dużych powierzchniach o przestrzeganie poniższych elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami:

  • Nie opryskiwać plantacji kwitnących

  • Opryski prowadzić po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godz.20) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegu na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.

  • Uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji – ogrodów oraz kierunek wiatrów (chodzi o znoszenie cieczy roboczej a w związku z tym podtruwanie nektaru)

  • Dobrać środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadkach środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy

  • Bezwzględnie przestrzegać informacji zawartych w etykiecie stosowania środków ochrony roślin, dotyczących bezpieczeństwa pszczół

Składam jednocześnie podziękowania wszystkim, którzy wykonują zabiegi ochrony roślin bezpiecznie i zgodnie z powyższymi zasadami.

 

Informacja

Wójt Gminy Topólka

Marek Dybowski

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.