Logo Topólka

News

News zdjęcie id 214

"OD ZAKWASU DO ŻURKU KUJAWSKIEGO”

28.03.2017

Nasz udział w X-edycji konkursu powiatowego OD ZAKWASU DO ŻURKU KUJAWSKIEGO”

X jubileuszowa edycja konkursu produktów tradycyjnych Powiatu Radziejowskiego Od zakwasu do żurku kujawskiego” odbyła się 19 marca br. w Dobrem, czyli tam, gdzie zrodził się pomysł  zorganizowania tego konkursu. Tradycją stało się organizowanie konkursu wspólnie przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Powiatową Radę Kół Gospodyń Wiejskich w Radziejowie.

Organizatorzy określili następujące cele konkursu :

1. Identyfikacja i zgromadzenie wiedzy na temat oryginalnych, regionalnych produktów żywnościowych, wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie powiatu radziejowskiego.

2. Poszukiwanie produktów specyficznych, charakterystycznych dla danego regionu, które mogą stać się jego wizytówką.

3. Promowanie zdrowej, tradycyjnej żywności.

4. Zachęcanie do kontynuowania tradycji kulinarnych regionu.

5. Podtrzymanie tożsamości lokalnej.

6. Aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich.

 

Dziesiąte spotkanie było również wspaniałą okazją do przypomnienia kolejnych corocznych edycji, co w sposób profesjonalny uczyniła Urszula Nowakowska – pracownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie – Oddział w Zarzeczewie.

Oczywiście nie zabrakło reprezentantek naszej Gminy zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich. Miło mi przekazać, że produkty przygotowane przez naszą koleżankę - Małgorzatę Ulewicz z Borku zostały wysoko ocenione przez Komisję. Specjał o nazwie „powidła zapiekane w kamiennym garnku”  uzyskał I miejsce w kategorii dań pochodzenia roślinnego, a „szablok z kapustą i szpyrką” - II miejsce w kategorii „produkty inne”.

Organizatorzy zapowiedzieli, że X jubileuszowa  edycja była zarazem ostatnią tego konkursu. Znając aktywność pań zrzeszonych w Powiatowej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich w Radziejowie jestem przekonana, że powstanie nowy pomysł na wspólne spotkania służące aktywizacji naszego środowiska.

                                        Dorota Tomczak

             Przewodnicząca KGW Kozjaty

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.